Μάθημα : «Η σημασία της φυσικής δραστηριότητας για την υγεία και την ποιότητα ζωής»
Κωδικός : 1551020160
1551020160 - ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΒΑΓΓΟΠΟΥΛΟΣ
Περιγραφή Μαθήματος
Σκοπός
Οι μαθητές να κατανοήσουν τη σημασία της συστηματικής φυσικής δραστηριότητας για τη σωματική και ψυχική υγεία και να αναπτύξουν δεξιότητες σχεδιασμού ενός προσωπικού προγράμματος άσκησης.
ΕΙΣΑΓΩΓΗ
Για την εκπόνηση της παρούσας εργασίας αξιοποιήθηκε εφαρμογή Παραγωγικής Τεχνητής Νοημοσύνης (ChatGPT) σε ποσοστό περίπου 30% της συνολικής διαδικασίας. Η χρήση της αφορούσε κυρίως την παραγωγή αρχικού σχεδίου του μικροσεναρίου, τη διατύπωση μαθησιακών στόχων και τη δομή των δραστηριοτήτων.
Πιθανοί κίνδυνοι από τη χρήση της ΠΤΝ ήταν:
- παραγωγή ανακριβών ή γενικών πληροφοριών,
- μη πλήρης προσαρμογή στο ελληνικό εκπαιδευτικό πλαίσιο,
- περιορισμένη σύνδεση με τις ανάγκες των συγκεκριμένων μαθητών.
Για την αντιμετώπιση των παραπάνω κινδύνων πραγματοποιήθηκε:
- έλεγχος του παραγόμενου υλικού από τον εκπαιδευτικό,
- προσαρμογή των δραστηριοτήτων στους μαθητές της Β΄ Λυκείου,
- επιλογή και αξιολόγηση κατάλληλου πολυμεσικού υλικού.
ΜΙΚΡΟΣΕΝΑΡΙΟ
Τίτλος
Η Αερόβια άσκηση ως σύμμαχος υγείας
Γνωστικό Αντικείμενο
Φυσική Αγωγή
Τάξη
Β΄ Λυκείου
Διάρκεια
1 διδακτική ώρα (45 λεπτά)
Σκοπός
Οι μαθητές να κατανοήσουν τη σημασία της αερόβιας άσκησης για τη βελτίωση της φυσικής κατάστασης και της υγείας.
Μαθησιακοί Στόχοι
Οι μαθητές θα μπορούν:
- να αναγνωρίζουν τα οφέλη της αερόβιας άσκησης,
- να περιγράφουν δραστηριότητες αερόβιας άσκησης,
- να συσχετίζουν τη φυσική δραστηριότητα με την πρόληψη προβλημάτων υγείας,
- να συνεργάζονται και να ανταλλάσσουν απόψεις.
Α. Ασύγχρονη Φάση (10 λεπτά)
Οι μαθητές εισέρχονται στην e-Class, ακολουθούν τον σύνδεσμο προς το ιστολόγιο και παρακολουθούν το αναρτημένο βίντεο.
https://www.youtube.com/watch?v=8FTx4rDQtak
Στη συνέχεια απαντούν στις ερωτήσεις:
- Ποια είναι τα σημαντικότερα οφέλη της αερόβιας άσκησης;
- Ποιες δραστηριότητες θεωρούνται αερόβιες;
Β. Σύγχρονη Φάση (25 λεπτά)
Δραστηριότητα 1 – Συζήτηση
Ο εκπαιδευτικός συζητά με τους μαθητές τις απαντήσεις τους και καταγράφει τις ιδέες στον πίνακα.
Χρόνος: 10 λεπτά
Δραστηριότητα 2 – Ομαδική Εργασία
Οι μαθητές χωρίζονται σε ομάδες 4 ατόμων.
Κάθε ομάδα σχεδιάζει ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα αερόβιας άσκησης για έναν έφηβο μαθητή, αναφέροντας:
- είδος δραστηριότητας,
- διάρκεια,
- συχνότητα.
Κάθε ομάδα παρουσιάζει συνοπτικά την πρότασή της.
Χρόνος: 15 λεπτά
Γ. Αξιολόγηση (10 λεπτά)
Οι μαθητές συμπληρώνουν σύντομο φύλλο αξιολόγησης με τρεις ερωτήσεις κλειστού τύπου και μία ανοικτή ερώτηση αναστοχασμού
ΠΗΓΕΣ
- Πρόγραμμα Σπουδών Φυσικής Αγωγής Λυκείου.
- Υπουργείο Παιδείας.
- Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (WHO).
- Εκπαιδευτικό βίντεο σχετικό με την αερόβια άσκηση.
ΠΡΟΣΤΙΘΕΜΕΝΗ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ
Η εφαρμογή ΠΤΝ χρησιμοποιήθηκε μόνο ως υποστηρικτικό εργαλείο για την αρχική διαμόρφωση του σεναρίου.
Η τελική μορφή της εργασίας προέκυψε μετά από:
- επιλογή του διδακτικού αντικειμένου,
- προσαρμογή των δραστηριοτήτων στις ανάγκες της Β΄ Λυκείου,
- σχεδιασμό του ιστολογίου,
- επιλογή του κατάλληλου βίντεο,
- διαμόρφωση των ερωτήσεων και του τρόπου αξιολόγησης.
Οι παραπάνω παρεμβάσεις πραγματοποιήθηκαν από τον δημιουργό της εργασίας ώστε το σενάριο να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του μαθήματος και στο μαθητικό κοινό στο οποίο απευθύνεται
Ημερολόγιο
Ανακοινώσεις
Όλες...- - Δεν υπάρχουν ανακοινώσεις -